Upadłość konsumencka
0 Komentarzy
Categories: Upadłość Firmy

Czy osoba prowadząca gospodarstwo rolne może ogłosić upadłość?

To zależy od charakteru prowadzonego gospodarstwa rolnego.

Już na początku ustawy prawo upadłościowe w art. 6 pkt. 5 możemy przeczytać, że osoby fizyczne prowadzące gospodarstwa rolne, które nie prowadzą innej działalności gospodarczej lub zawodowej nie mogą ogłosić upadłości

Po wstępnej lekturze tego przepisu, osoba nieobeznana z polskim, niejednokrotnie niezrozumiałym prawem wysnułaby wniosek, iż rolnik nie może ogłosić upadłości. Okazuje się jednak, że nie do końca tak jest.

Kto może ogłosić upadłość?

Rzeczywiście osoba prowadząca gospodarstwo rolne i nie wykazująca dodatkowej aktywności gospodarczej nie może starać się o ogłoszenie upadłości. Chodzi tu jednak jedynie o upadłość przedsiębiorcy czyli o podstawowy rodzaj postępowania upadłościowego.

Sytuacja ta nie dotyczy jednak rolnika, który prowadząc gospodarstwo rolne wykonuje dodatkową działalność. Przykładowo może być to działalność polegająca na sprzedaży płodów rolnych w punkcie sprzedaży. Wówczas, uznawany jest on za przedsiębiorcę. W przypadku spełnienia przesłanek przewidzianych w ustawie, nie tylko może, ale nawet musi złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości swojego przedsiębiorstwa.

upadłość gospodarstwo rolne

Kiedy gospodarstwo rolne jest przedsiębiorstwem?

To, czy prowadzone gospodarstwo rolne jest przedsiębiorstwem w rozumieniu przepisów ustawy prawo upadłościowe musi być jednak za każdym razem ocenione indywidualnie. Za stwierdzeniem, iż osoba prowadząca gospodarstwo rolne jest przedsiębiorcą nie przemawia jedynie wypis do ewidencji przedsiębiorców ale przede wszystkim masowa sprzedaż płodów rolnych, wystawianie faktur czy zatrudnianie dużej ilości pracowników sezonowych.

To, że rolnik nie wykazujący dodatkowej aktywności gospodarczej nie może starać się o ogłoszenie upadłości jako przedsiębiorca nie oznacza, że przekraczające jego możliwości zadłużenie będzie ciągnęło się za nim  do końca jego dni. W tym przypadku może ogłosić upadłość na innych zasadach, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej czyli tzw. upadłość konsumencką. Jest ona zdecydowanie prostsza do przeprowadzenia niż upadłość na zasadach ogólnych. Ponadto wiąże się z niższymi opłatami sądowymi (30,00 złotych zamiast opłaty w wysokości ok. 5000,00 zł, którą to na początku postępowania uiścić muszą przedsiębiorcy).

Idą kolejne zmiany

Dodatkowo, w lipcu 2018 r. do Sejmu trafił rządowy projekt o ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne. Zakłada on daleko idące propozycje ratowania gospodarstw rolnych, zagrożonych egzekucją bądź przymusową sprzedażą. Więcej w tym temacie, w kolejnym artykule na moim blogu.Zostaw komentarz

r.pr. Karol Franczak

Jestem radcą prawnym wpisanym na listę radców prawnych OIRP w Krakowie pod nr KR-3928.

Od wielu lat specjalizuję się w bieżącym doradztwie osobom prywatnym i przedsiębiorcom.

Zapraszam do skorzystania z mojej wiedzy!