UPADŁOŚĆ PRZEDSIĘBIORCY

Gdy Twoja firma nie radzi sobie z długami, nie zwlekaj i skorzystaj z pomocy prawnej.

 

Niestety coraz więcej przedsiębiorstw (zarówno tych prowadzonych przez osoby indywidualne, jak i tych działających w formie spółek) znajduje się obecnie na skraju niewypłacalności. Niewypłacalność to nie tylko faktyczny stan w którym firma nie jest w stanie płynnie regulować swoich zobowiązań ale także pojęcie prawne. Zgodnie z ustawą prawo upadłościowe niewypłacalność oznacza stan w którym dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych a opóźnienie w ich wykonaniu przekracza trzy miesiące. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji przedsiębiorca ma zaledwie trzydzieści dni na złożenie do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości.

Brak złożenia takiego wniosku może wiązać się dla przedsiębiorcy z poważnymi konsekwencjami prawnymi polegającymi m.in. na osobistej odpowiedzialności za zobowiązania (w przypadku członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej), odpowiedzialności karnej (nawet do roku pozbawienia wolności dla członków zarząd), sankcji w postaci możliwości orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej (od 1 roku do 10 lat) a także utrudnionej możliwości przeprowadzenia procedury upadłości konsumenckiej.

Przygotowanie wniosku z racji na duże sformalizowanie jest zadaniem czasochłonnym i skomplikowanym. Posiadam duże doświadczenie w sporządzaniu takich wniosków a także służę radą i pomocą na dalszych etapach postępowania upadłościowego. Przed podjęciem decyzji o upadłości Twojej firmy mogę również doradzić Ci jak uniknąć tego procesu i jakie działania możesz podjąć aby zrestrukturyzować Twoje zobowiązania.

 

Czytaj więcej:

  1. upadłość spółki z o.o. – odpowiedzialność członka zarządu (klik);
  2. Upadłość firmy – czym jest i kiedy powstaje obowiązek jej ogłoszenia (klik).
  3. Pandemia COVID-19 a upadłość przedsiębiorstwa (klik).

 

KONSULTACJA ONLINE

Opowiedz mi o swoim problemie, sprawie z którą chciałbyś się do mnie zgłosić. Przedstawię Ci możliwości, określę koszta jakie się będą z nimi wiązały i doradzę co powinieneś zrobić.